16 јун 2025

  ЈОШ 2 НЕДЕЉЕ ДО ИСТЕКА РОКА ЗА СЛАЊЕ ВАШИХ РАДОВА 



6.  ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВO СРБИЈЕ У САСТАВЉАЊУ ЗАГОНЕТАКА

Поштовани љубитељи енигматике,

Енигматски савез Србије организује 6. Отворено првенство Србије у састављању загонетака. Такмичење има 4 задаткакласичне укрштенице, анаграми, ребуси и стиховане загонетке. Такмичење почиње 1. марта 2025. године, а крајњи рок за слање радова је 30. јуна 2025. године. За сваки од задатака можете послати највише 3(три) рада. Све радове слати појединачно или заједно на мејл координатора такмичења Бранислава Никићаnikic.branislav@gmail.com или на адресу:

Бранислав Никић
Мачванска 21/18
12000 Пожаревац

Жирирање ће трајати до 31. јула, а објава резултата 1. августа 2025. Чланови жирија биће накнадно одређени. Учесник Првенства који у све четири категорије освоји највише бодова биће првак Србије у састављању загонетака за 2025. годину. Победник ће бити проглашен на овогодишњим Сусретима енигмата Србије, а награде ће добити и другопласирани и трећепласирани учесник, као и три најуспешнија такмичара у сваком појединачном колу. Свим учесницима Првенства Србије у састављању загонетака ЕСС жели добру забаву и успешне резултате. Срдачан поздрав!

1. март 2025. године
Председник Енигматског савеза Србије

Владимир Шарић

ПРВИ ЗАДАТАК: УКРШТЕНИЦА

У првом задатку, који се одржава под именом «Меморијал Радојице Јовичића» (у знак сећања на врсног састављача укрштеница), задатак је да се састави укрштеница димензија 18х12 са изрезом за слику величине 5х7 или 7х5 са барем два појма од следећих: ПОЖАРЕВАЦ, КОЊИЧКЕ ИГРЕ, ЉУБИЧЕВО, ХИПОДРОМВОЛТИЖЕРИ

 

ДРУГИ ЗАДАТАК: АНАГРАМ

У другом задатку, који се одржава под именом «Меморијал Милана Милина» (у знак сећања на врсног састављача анаграма), задатак је да се састави чист анаграм на тему:

МАРКО МИЛЕНКОВИЋ – СЕДАМ ПУТА ВИТЕЗ ЉКИ

само објашњење: ЉКИ (Љубичевске коњичке игре)

 

ТРЕЋИ ЗАДАТАК: РЕБУС

У трећем задатку, који се одржава под именом «Меморијал Владете Тривунца» (у знак сећања на врсног састављача ребуса), задатак је да се састави класични ребус или обратни ребус, у чијој ће поставци (не у решењу) бити САМО ЈЕДАН од следећих појмова: ЕРГЕЛА, ТОПУЗ, КОПЉЕ, ВИШЕБОЈ, КОЊИ, ВИТЕЗ. Појмови не морају бити само у номинативу, а дозвољена су и највише 2 помоћна слова.

 

ЧЕТВРТИ ЗАДАТАКСТИХОВНА ЗАГОНЕТКА

У четвртом задатку, који се одржава под именом «Меморијал Николе ЧД Пешића» (у знак сећања на врсног састављача стиховних загонета-ка), задатак је да се састави стиховна читаљка са појмовима везаним за коњички спорт (једним или више).

15 јун 2025

Решења:
12109. Нестало Бовану сентимента (Неста лобован, у Сенти мента)
12110. Тупа дечачка лица (ту паде чачкалица)
12111. Довели на зумбу луду Ћану (до велина зумбул у дућану)
12112. Поганин у лесу (по Гани нуле су)
12113. Изударао панкер Анку (изу Дара опанке Ранку)
12114. Стари компресор Дијана купује тати (с Тариком пре Сордија на купу је Тати)
12115. Барска шљука (б/о/рска шљ/а/ка)
12116. Маши не дам пертле (машине, дампер, тле)
12117. Велики труд Арсена (вели кит: рудар Сена)
12118. Слободан Алигрудић (О Брандо, Дулић, Сигал)
12119. Зоран Радмиловић (Владимир Назор ОЋ)
12120. Шпиро Губерина (Уго, Рип и Брешан)
12121. Sve slomove su prebrodili (s veslom Ove, sup, rebro, Dili)
12122. Da niste to vi ranaru kukali? (Dan istetovira na ruku Kali)
12123. Денисе, идеш ли џадом? (Дени, Сеид, Ешли Џад, Ом)
12124. Лупежи Париза (лупе Ж и пар иза)
12125. Кокетерије Руже (коке, теријер, уже)
12126. Raduje se Matan Ani (Radu, Jese, Mata, Nani)
12127. Очисти Педро здјеле (очи, Стипе, дрозд, јеле)